Napój zastępujący wysiłek fizyczny

Koncern Nestle zapowiedział, że rozpoczął prace nad napojem, który będzie w znacznym stopniu ułatwiał spalanie kalorii. W założeniu jedna porcja miałaby spalić tyle kalorii, co 20 minutowy jogging. Czy jest to realne?

Naukowcy niedawno odkryli enzym odpowiedzialny za regulowanie naszego metabolizmu. Został on nazwany enzymem AMPK. Jeśli udałoby się go aktywować za pomocą napoju, wówczas nasze ciało zaczęłoby pracować na pełniejszych obrotach, jak podczas wysiłku fizycznego.

Nestle zapewnia, że napój opierałby się na naturalnych składnikach, pochodzenia roślinnego. Aktywacja enzymów nie wymaga używania sztucznych środków chemicznych. Jak dotąd żadnej firmie farmaceutycznej nie udało się tego dokonać. Nie istnieją również na razie środki bazujące na aktywacji AMPK, które osiągnęłyby sukces komercyjny.

Suplementy nigdy nie były w stanie zastąpić zbilansowanej diety (wliczając w to również suplementy specjalistyczne, takie jak BCAA czy DAA). Czy suplementy zastąpią wysiłek fizyczny? Jest to bardzo mało prawdopodobne.